Ciekawostki historyczne Przemyskie „Fredreum” nie takie znów stare … czyli pięćdziesiąt lat komedii pomyłek Czasami się zdarza, że poszukując różnych materiałów historycznych, natrafiamy na informacje, które w pierwszej chwili nas zdumiewają, aby po pewnym czasie wywołać wręcz irytację swoim istnieniem. Tak się dzieje gdy “drobiazgi” nie pasują do naszej ugruntowanej już “wiedzy” historycznej, którą…
CIEKAWOSTKI HISTORYCZNE Niezwykła historia bizantyjskiej gemmy z przemyskiego muzeum Jacek Błoński Jednym z najcenniejszych eksponatów w zbiorach polskich i europejskich muzeów jest niewielka gemma bizantyjska na co dzień eksponowana w salach przemyskiego Muzeum Narodowego. Tajemniczy amulet z X lub XI wieku, pochodzący z Bizancjum jest nie tylko bezcennym zabytkiem w przemyskich zbiorach, lecz przedmiotem,…
CIEKAWOSTKI HISTORYCZNE Zapomniany przewodnik po Przemyślu Stanisława F. Piątkiewicza z 1891 roku * MARCIN DUMA Przewodnik – czyli publikacja w formie książki zawierająca rys historyczny danej miejscowości z jej planem, opisem zabytków, okolicy oraz wieloma dodatkowymi ciekawostkami, jak wielką przysługę oddaje każdemu z nas, wie o tym ten, kto z takiej publikacji korzystał. Trzymając…
Ciekawostki historyczne Dokumenty rodziny burmistrza Dworskiego … znalezione w starej szafie Bywa, że gdy wątpimy w celowość naszych działań pojawiają się wydarzenia, które pozwalają inaczej spojrzeć na nasz trud. I tak właśnie stało się niedawno, gdy do redakcji Przemyskich Historii.pl napisała z Krakowa Pani Dorota zawodowo zajmująca się renowacją mebli. Po korespondencji przyszła pora…
Ciekawostki historyczne/Tematy ukraińskie Ruski (Ukraiński) Instytut dla Dziewcząt w Przemyślu Areta Kovalska (Chicago / Lviv) Po objęciu władzy przez Austrię Przemyśl stał się ważnym ukraińskim ośrodkiem politycznym, kulturalnym, religijnym i edukacyjnym. W latach 80. XIX wieku miasto stało się drugim po Lwowie ośrodkiem ukraińskiego szkolnictwa średniego w Galicji. Mieściło się tu wiele szkół zawodowych, podstawowych…
Ciekawostki historyczne Zapomniany pomnik bł. Jana Bosko przed kościołem parafialnym na Zasaniu Piotr Michalski W listopadzie 2019 roku minęło 90 lat od budowy i poświęcenia pierwszego w Polsce pomnika założyciela Zgromadzenia Salezjańskiego. Wydarzenie to miało miejsce w trakcie kilkudniowych obchodów ku czci błogosławionego Jana Bosko, które w Przemyślu zorganizowano w dniach od 9 do 12…
Ciekawostki historyczne Nowy gmach c.k. Gimnazyum oraz przemyski regulamin nadzorów domowych W sierpniu 1897 roku ukazał się na łamach „Echa Przemyskiego” regulamin dla tych, którzy chceiliby wziąć na stancję uczniów c.k. Gimnazyum w Przemyślu. Osoby te, zwane „nadzorcami domowymi”, chcąc zarobić na wynajmie pokoi, musieli spełnić dodatkowe, całkiem nie tak błahe, wymagania. Nie wystarczało aby…
Ciekawostki historyczne W poszukiwaniu zaginionego pomnika Marszałka J. Piłudskiego Ukończone niedawno prace nad odnowieniem cokołu popiersia Marszałka J. Piłsudskiego stojącego na ulicy Wodnej w Przemyślu, skłoniły nas do poszukiwań ikonografii wcześniejszych popiersi i pomników Dziadka, które stały przed wojną w naszym mieście. Sprawa zdawała się ważka, gdyż Marszałek, co nie ulega wątpliwości, postacią był nietuzinkową, trzy…
Ciekawostki historyczne Regulamin porządku i czystości dla miasta Przemyśla Ze względu na to, iż postanowienia wydane przez Rade miejską w Przemyślu, w wielu wypadkach nie były należycie wykonywane, Magistrat przemyski uznał za stosowne w marcu roku Pańskiego 1905 przypomnieć P.T Mieszkańcom i Właścicielom jakie na nich spoczywają obowiązki. Regulamin opublikowano mając nadzieję, „iż znani z zamiłowania do porządku…
Ciekawostki historyczne Dr Samuel Kutna i jego przemyskie sanatorium „W mieście liczącym 53.000 ludności, wśród której bytuje znaczny zastęp inteligencji różno zawodowej, lecznica prywatna jest niezbędną zwłaszcza w wieku ogólnej newrozy. Nie wielu [bowiem] stać na wyjazd do wód lub na pobyt w drogich sanatoryach stołecznych albo zagranicznych.” Zapewne z tego też powodu otworzył w 1909…