CIEKAWE MIEJSCA
Z historii cmentarza przy ulicy Dobromilskiej
w Przemyślu*
Przyjmuje się, iż cmentarz komunalny przy obecnej ulicy J. Słowackiego w Przemyślu założony został około roku 1855. Wprawdzie August Fenczak w swojej pracy Zarys dziejów cmentarzy przemyskich pisze, że „daty otwarcia cmentarza przy ulicy Dobromilskiej jako cmentarza publicznego nie udało się w zachowanych źródłach odnaleźć”, to wypada nam tą datę przyjąć jako najbardziej prawdopodobną, choćby w świetle słów Leopolda Hausera, który w pracy Monografia miasta Przemyśla tak oto pisał; „Od roku 1855 począwszy odbywały się pielgrzymki na cmentarz obecny, u podnóża zniesienia położony, a podczas cholery w roku 1855 otwarty”, gdy jeszcze czynnym był stary cmentarz na Lwowskim Przedmieściu.
Najstarsze zachowane nagrobki z cmentarza przy Dobromilskiej pochodzą z lat 60. XIX wieku, jednak – jak pisaliśmy już w poprzednich materiałach – znajdują się na nim również starsze pomniki, przeniesione z cmentarza na Lwowskim Przedmieściu, gdy ten miał zostać zlikwidowany. „Pomniki te – jak pisze Jan Szubert w swoim artykule zamieszczonym w „Wiadomościach konserwatorskich” (nr 16/2004) – pochodzą z początku wieku XIX, a najstarszym z nich jest prawdopodobnie obelisk kamienny na grobie zmarłego w 1806 r. Kajetana Kulikowskiego. Wykonano je przypuszczalnie w warsztatach lwowskich, o czym świadczą wspólne cechy stylowe dla obiektów z cmentarza przemyskiego i nekropolii lwowskich oraz fakt, iż w samym Przemyślu pierwsza pracownia rzeźbiarska powstała dopiero w roku 1876.”
Sekcja XVI planu Przemyśla z roku 1852. Przy ulicy Dobromilskiej widoczne są dwa cmentarze: łaciński z kaplicą (1) w części centralnej i izraelicki z niewielkim budynkiem (2) Ze zbiorów Archiwum Państwowe w Przemyślu.
Nekropolia przy ul. J. Słowackiego, zaraz po założeniu zajmowała niewielki obszar. Pochówki skupiały się wokół kapicy cmentarnej wybudowanej w roku 1859 przez Teresę i Franciszka Małkowskich, w krypcie której znaleźli miejsce spoczynku sami fundatorzy. Początkowo cmentarz przeznaczony był głównie dla wyznawców obrządku łacińskiego i dopiero około roku 1886 przekształcono go w cmentarz komunalny, czyli stanowiący własność gminy miejskiej.
Fot. D. Delmanowicz
Nie minęło trzydzieści lat, gdy w 1882 roku zaczynało brakować na nowym cmentarzu miejsca. Postanowiono więc go powiększyć o parcelę leżącą w sąsiedztwie. Dalsze poszerzenia obszaru cmentarza miały miejsce w latach 1884, 1899 i 1911. Proces ten trwał także w okresie międzywojennym oraz po drugiej wojnie światowej.
Obecnie teren cmentarza – jak pisze J. Schubert – podzielić można, w pewnym uproszczeniu, na trzy części: najstarszą obejmującą pola skupione wokół kaplicy (kwatery 1-28), środkową (kwatery 31-54), gdzie przeważają groby z ubiegłego wieku, oraz część południową (kwatery 59-88) z pochówkami aktualnymi. W obrębie kwatery 56 mieści się cmentarz wojenny z okresu pierwszej wojny światowej. Kwatera 58 praktycznie leży już poza terenem Cmentarza Głównego. Przylega ona do nowego cmentarza wojennego z lat 1939-45, na którym złożone są prochy poległych żołnierzy armii niemieckiej.
Plan Cmentarza Głównego z zaznaczoną częścią historyczną
Przykłady grobowców z historycznej części cmentarza komunalnego przy ulicy J. Słowackiego w Przemyślu (źródło; J. Schubert „Cmentarz komunalny w Przemyślu przy ulicy J. Słowackiego – trochę historii i problemy współczesne”)
-
grób M. Zemanek i H. Kuschillównej, pocz XX w.
-
grób rodziny Ungeheurów pocz, XX w.
-
grób W. Lonchamps de Berier, koniec XIX w.
-
grób S. Kadzielskiego, pocz. XX w.
-
grób biskupa Faygla, koniec XIX w.
-
grób rodziny Angermanów, koniec XIX w.
-
grób K. Machalskiej-Bżowskiej, koniec XIX w.
-
grób biskupa Sołeckiego, koniec XIX w.
-
grób por. Schallera, ok. 1920 r.
-
grób B. Feniaka, pocz. XX w.
-
grób S. Zawirskiego, ok. 1900
Kreska obok obiektu oznacza przeciętną wysokość człowieka
W okresie pierwszej wojny światowej – jak pisze w swoim artykule J. Szubert – na terenach pomiędzy ulicą Przemysława a zachodnią granicą cmentarza komunalnego, decyzją dowództwa armii austriackiej, powstała nekropolia wojskowa dla poległych żołnierzy austro-węgierskich.” Mieczysław Orłowicz w swoim Ilustrowanym przewodniku po Przemyślu i okolicy tak opisuje tą nekropolię: „w górnej części cmentarza i powyżej spoczywają w masowyh grobach zwłoki tysięcy żołnierzy poległych i zmarłych w obecnej wojnie. Staraniem władz wojskowych powstają tu trzy odgrodzone od siebie cmentarze: austro-wêgierski, niemiecki i rosyjski. Ich ogrodzenia i bramy wykonano wedle proj. inż. Szabolcsa, herb monarchii na bramie modelował rzeźbiarz Józef Wilk.”
Zakładanie cmentarza wojskowego w Przemyślu (źródło: https://www.oesta.gv.at)
„Zgodnie z przepisami armii austriackiej – pisze J. Szubert – na „świeżych mogiłach żołnierskich wbijano w ziemię deseczki z wypisanym numerem grobu. Deseczki te były potem zastępowane krzyżami lub innymi znakami mogilnymi zawierającymi już szersze dane o zmarłym, tj. imię, nazwisko, jednostkę wojskową zmarłego, datę śmierci. Cały kompleks cmentarzy wojskowych z okresu I wojny światowej położonych w ramach kwatery 56 i po zachodniej stronie ulicy Przemysława wpisany został do rejestru zabytków województwa przemyskiego pod numerem A-351 w roku 1990.”
W 1883 roku magistrat wydał „Instrukcję grabarza Miejskiego”, czyli swego rodzaju administratora, w której określono zakres jego czynności. Obejmowała ona „nadzór nad inwentarzem, wykonanie czynności związanych z grzebaniem zmarłych oraz czuwanie nad porządkiem na cmentarzu.” W instrukcji znajdowało się wiele wskazówek dotyczących wykonywania prac właściwych temu miejscu, w tym kopania grobów, zachowania między nimi odstępów, a także obowiązku dbania o rośliny znajdujące się na terenie cmentarza (drzewa, krzewy, kwiaty). Taka właśnie dbałość o zieleń na terenie cmentarza wynikała z ogólnoeuropejskiej tendencji do organizowania publicznych miejsc pochówku na wzór parków miejskich.”
Uroczystości odsłonięcia cmentarza – mauzoleum żołnierzy niemieckich w dniu 1 listopada 1916 r. przy ul. Przemysława (fot. ze zbiorów MNZP)
„Niemal od początku założenia cmentarza – pisze J. Schubert – a na pewno na przełomie XIX i XX wieku ustawicznym problemem był brak miejsca, któremu nie mogły zaradzić następujące po sobie dosyć regularnie powiększenia terenu cmentarza. Stawiano więc nowe groby w miejsce niszczonych starych, przez co wiele cennych zabytków przeszłości zostało bezpowrotnie zniszczonych. Usiłowano zapobiec temu procederowi w kolejnych aktach prawnych. Pierwsza ustawa wydana została przez c.k. Namiestnictwo we Lwowie 12 lutego 1901 roku, gdy na podstawie reskryptu wiedeńskiego Ministerstwa Wyznań i Oświecenia uznano, iż nagrobki cmentarne podlegają ochronie. Ustawa o chowaniu zmarłych i stwierdzeniu przyczyny zgonu z 17 marca 1932 r. zezwalała na stawianie nowego nagrobka w miejsce starego po upływie 20 lat od ostatniej wpłaty na rzecz cmentarza, jednocześnie uchylając taką możliwość w przypadkach, gdy chodziło o nagrobki o wartości historycznej bądź artystycznej. Jednak i w okresie obowiązywania tej ustawy wiele starych grobów zostało zniszczonych, a ich miejsce zajęły nowe.”
„Spośród kilkunastu przemyskich cmentarzy – pisała Irena Zając w pracy Aleje pamięci. Przemyskie cmentarze – Cmentarz Główny wyróżnia się pod każdym względem; położeniem, ukształtowaniem przestrzeni, bogactwem form nagrobków, zielenią. Cechy te stawiają go w rzędzie najpiękniejszych cmentarzy w Polsce.” Najcenniejsze pomniki nagrobne znajdują się w najstarszej części cmentarza na polach usytuowanych pomiędzy bramą cmentarną i kaplicą, wokół niej i na kwaterze 19. Wiele z nich wykonali rzeźbiarze lwowscy i krakowscy. Są również pomniki wykonane przez warsztaty wiedeńskie, jednak najwięcej pomników nagrobnych wykonały miejscowe pracownie rzeźbiarskie Ferdynanda Majerskiego, Franciszka Langera i P. Kosnowskiego.
Opracowanie – M. Pietrzak
Fotografia obok – P. Michalski
* Tekst powstał na podstawie artykułu Pana Jana Schuberta pt. „Cmentarz komunalny w Przemyślu przy ulicy J. Słowackiego – trochę historii i problemy współczesne” zamieszczonym w czasopiśmie „Wiadomości konserwatorskie” nr. 16/2004.
Polub nas na facebooku
a będziesz z naszymi postami na bieżąco !!!
Posty o podobnej tematyce: