Historie
SPRAWIEDLIWYCH
Spośród ok. 350-ciu osób z Podkarpacia, którym nadano tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, około siedemdziesięciu żyło, pomagało i ratowało ludzkie życie w Przemyślu i jego okolicach.
W tym miejscu chcemy zamieszczać ŚWIADECTWA o SPRAWIEDLIWYCH (relacje o nich, szersze opracowania i krótsze biogramy). Pomimo, że już dawno przyznano im ten zaszczytny tytuł, pozostają jakby w zapomnieniu. Wiedza o nich i o tym co robili w czasie wojny , jest ciągle wśród mieszkańców naszego miasta znikoma.
Poza wspomnianymi siedemdziesięcioma Sprawiedliwymi, są również mieszkańcy Przemyśla i okolic, którrzy tego tytułu (z różnych powodów) nie otrzymali. O nich również chcemy tutaj pisać. To historie często zupełnie nieznane lub zapomniane.
Czas jest nieubłagany. Jeszcze 20 lat temu trud odszukania informacji o ZAPOMNIANYCH SPRAWIEDLIWYCH był z pewnością mniejszy. Za 20 lat będzie to zupełnie niemożliwe.
Historie 70-ciu Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, którzy w Przemyślu i jego okolicach ratowali Żydów w czasie niemieckiej okupacji oraz tych, których historie dotąd nie zostały spisane.
Rysy historyczne, wspomnienia, świadectwa, relacje, reportaże …. różne formy, którym przyświeca jeden cel: oddać sprawiedliwość ludziom, którzy narażali swoje życie, aby ratować życie swoich sąsiadów.
Polacy ratujący Żydów …trzy prawdziwe historie z Przemyśla i jego okolic
Zamknąć most … czyli historia dwóch Niemców: M. Liedtke i A. Battela
Jak rodzina Banasiewiczów uratowała piętnastu Żydów z przemyskiego getta
Sercanki o wielkich sercach … czyli spotkanie po wielu latach
Zapomniani bohaterowie czyli kilka historii z gwiazdą Dawida w tle
„Meisterowie cieszyli się gdy do nich przychodziłam.”
„Wszystko, co pamiętam…” – mówi Maria Medwit
Jak siostry Irena i Helena Gwozdowicz uratowały małą Lusie Rozen

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

Lista 70 osób z Przemyśla i jego okolic, które otrzymały tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” oraz uzupełniana lista osób, które ryzykując swoje życie niosły pomoc i ratowały życie żydowskich sąsiadów w czasie II wojny światowej.
Kliknij w obrazek aby wejść na podstronę.

Szukamy ZAPOMNIANYCH SPRAWIEDLIWYCH z Przemyśla i jego okolic.

Jeśli słyszeliście o takich osobach, znacie ich historie, skontaktujcie się z nami !!!