Mieszkańcy Przemyśl i jego okolic
wobec powstania styczniowego 1863 roku
Powstanie styczniowe choć zakończyło się ono tragicznie, to uwidoczniło wspólną antyzaborczą postawę Polaków oraz umocniło świadomość narodową we wszystkich trzech zaborach. Wśród innych, również mieszkańcy Galicji nie pozostali bierni wobec powstania.
Adam Sapieha (1828-1903), który stanął na czele Komitetu Obywatelskiego Galicji Wschodniej, został naczelnikiem obwodów przemyskiego i sanockiego. W Przemyślu na rzecz powstania działał Walery Waygart (1821-1902). W szeregach powstańczych walczyli przemyscy gimnazjaliści: Leonard Tarnawski, Emil Łoś, Franciszek Tranda czy Franciszek Bobowski. W 1915 roku pisano: Obecnie żyje w Przemyślu i w okolicy około 20 powstańców zgrupowanych w tut. Towarzystwie wzajemn. pomocy weteranów 1863 r. Na czele stoi dr Leonard Tarnawski. Oprócz tego żyje kilku weteranów nie należących do Towarzystwa.
Znaczącym ośrodkiem konspiracyjno-spiskowym w czasie powstania był dworek rodziny Pawlikowskich w Medyce. Jego właściciel Mieczysław Pawlikowski (1834-1903) pełnił funkcję zastępcy komisarza Rządu Narodowego na Galicję Wschodnią. W Medyce zostawił żonę Helenę z dwójką dzieci. Helena Pawlikowska (1837-1918) patriotka i działaczka, w swoim dworze medyckim dała schronienie min. Marcinowi Borelowskiemu i jego powstańcom.
Ciekawie na ten temat pisze Marcin Duma na stronie Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Link do artykułu znajdziecie poniżej:
Mieczysław Pawlikowski
i Helena Pawlikowska
Mieczysław Romanowski (u góry)
Marcin Borelowski (po lewej)
HISTORIE Z LAMUSA: pozostałe posty